آخرین اخبار و مقالات

  • ...

    تاریخ انتشار : 1396/8/3

  • ...

    تاریخ انتشار : 1396/8/3

  • ...

    تاریخ انتشار : 1396/8/3

پرسش و پاسخ

سوالات متداول
چگونه در طرح انس با قرآن شرکت کنم ( ویژه انش آموزان برگزیده آزمون نهایی سال 94-93)

 

راهنمای عمل چگونگی عضویت و شرکت در  طرح اُنس با قرآن

 نوجوان عزیز:

این کلام گهربار مقام معظم  رهبری  را با گوش جان  به خاطر بسپاریم که فرمودند:

«اگر با قرآن اُنس پیدا کنید، می بینید که دل و جان شما نورانی می شود. به برکت قرآن، بسیاری از ظلمات و ابهام ها از قلب و روح انسان زدوده می شود. آیا این بهتر نیست؟ ».

 نوجوان گرامی با برنامه تلویزیونی درسهایی از قرآن به خوبی آشنایی دارید این برنامه بیش از 30 سال است که تلاش دارد ؛ جامعه بویژه نسل نوجوان و جوان را  با حلاوت ، شیرینی کلام ، مفاهیم و معارف قرآن  آشنا و مأنوس  نماید .

 مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی، سالهاست که با برگزاری مسابقات درسهایی از قرآن این فضا را مهیا نموده که نوجوانان و جوانان عزیز کشور اسلامی ایران بیشتر با فضای معنوی قرآن اُنس داشته باشند  و برای اینکه این ارتباط معنوی  همچنان برقرار باشد برآن شد «طرح انس با قرآن » که هدف آن  آشنایی بیشتر نوجوانان و جوانان با تفسیر آیات قرآن و بهره مندی از معارف این کتاب آسمانی است  در فضای مجازی اجراکند .

محتوای آموزشی این مرحله دو کتاب  با عناوین : «محبوب پادشاه  عالم شو»  و  «نامه پادشاه عالم را بخوان » با موضوع مختلف می باشد که طبق زمانبندی تعیین شده قابل دسترسی خواهد بود.

نوجوانان عزیزی که بطور مستمر در این  طرح شرکت کرده  و در مراحل مختلف اجرای طرح  بیشترین امتیاز را کسب نمایند ؛ علاوه بر لوح یاد بود مؤسسه ،هدایایی شامل : کمک هزینه عتبات عالیات ، کمک هزینه مشهد مقدس  و کارت هدیه  یک میلیون ریالی اهدا می شود .

 

برای عضویت و شرکت در طرح انس با قرآن  به موارد زیر توجه فرمایید:

ابتدا به سایت مدرسه مجازی قرآن  به آدرس : http://www.quranschool.ir مراجعه نمایید :

1-      روی آیکون  حساب کاربری کلیک کرده  عبارت  « عضویت» را انتخاب  تا فرم ثبت  نام  باز و سپس  آن را بطور کامل تکمیل نمایید. ( توجه در فرم ثبت نام در آیکون سمت حتمأ کلمه دانش آموز قید شود.)

2-    در فرم ثبت نام ، در ردیف گذر واژه  به دلخواه یک عدد 5 رقمی را بعنوان  گذر واژه یا کلمه عبور اتنخاب و کد ملی خود را  در ردیف مربوطه ثبت کنید . اگر سامانه به شما پیغام داد (با موفقیت ثبت نام شد) این رمز ورود شما خواهد بود آن را به  بخاطر بسپارید. در غیر این صورت مجدد تلاش کنید و هر بار کلمه عبور خود را تغییر دهید . تا موفق به ثبت نام شوید .

توجه : اگر در مرحله اول موفق به ثبت نام نشوید و ایمیل خود را نیز ثبت کرده باشید در مرحله دوم و اصلاح آن سامانه پیغام می دهد که این ایمیل قبلا ثبت شده است . می توانید با اضافه کردن یک حرف یا عدد به آدرس ایمیل خود، ثبت نام  را ادامه دهید.

3-     بعد از ثبت نام ، می توانید برای  ورود  به پنل سامانه ، از دو آیکن  حساب کاربری  و آیکن سبز رنگ « ثبت نام در آزمون »  استفاده کنید .  بعد از کلیک روی یکی از این دو آیکن . سامانه به شما پیغام می دهد که  «بعد از 5 ثانیه  وارد صفحه مورد نظر می شوید». بعد از آن با وارد کردن کد ملی و کلمه عبور خود وارد سامانه(پنل آزمون) خواهید شد . 

4-    شما می توانید در پنجره ای که به نام حساب کاربری باز شده با کلیک روی آیکون  رسانه های آموزشی  ، کتاب جلد اول  با نام: « محبوب پادشاه عالم شو » را در فرمت «پی دی اف » دانلود و مطالعه نمایید.

5-      بر اساس جدول زمانبندی که در صفحه آخر آمده است . زمانی مجددا وارد پنل آزمون شوید که سئوالات کتاب اول در سامانه بار گذاری شده باشد ( در تاریخ  22/4/95 الی 25/4/95).

شرکت در آزمون :

1.       برای شرکت در آزمون در سمت راست سامانه ، آیکون آزمون های فعال  را کلیک کنید . و پس از درج کلمه عبور و کد ملی خود، وارد  فایل حساب کاربری شده و آیکن« آزمون ها » را انتخاب کنید . در ذیل آن، « نام آزمون »مشخص شده است . روی آیکن سبز رنگ « شروع آزمون »  کلیک و با انتخاب آیکن  « موافقم آزمون را شروع کن »  عملا وارد آزمون آنلاین می شوید.

2.      برای پاسخگویی به20سئوال آزمون20 دقیقه مهلت دارید.با انتخاب شروع آزمون این زمان محاسبه می شود.(با توجه به زمان تعیین شده به سئوالات پاسخ داده و گزینه درست را انتخاب کنید.)

3.        بعد از پایان زمان آزمون ، با انتخاب آیکون پایان مسابقه   امتیاز شما مشخص می شود .

4.      اگرنمره قبولی را ( امتیاز17 تا20 ) کسب نکرده باشید ؛ می توانید روز بعد مجددا با همان کلمه عبور خود وارد پنل آزمون شده و در آزمون شرکت نمایید.( اگر در مرحله اول  نمره قبولی را کسب نکنید بایستی روز بعد در آزمون شرکت نماید. سامانه به شما اجازه 2 بار ورود را در یک روز نمی دهد.)            یاد آوری می شود این آزمون به صورت رایگان برگزار می شود.

زمانبندی اجرایی طرح  و نوع فعالیت انجام شده بر اساس جدول ذیل  می باشد :

 

ردیف

عنوان فعالیت

تاریخ

1

اعلام عضویت نوجوانان  در طرح انس با قرآن  با ارسال پیامک به شماره همراه ایشان  و آغاز عملی طرح

دهه دوم ماه مبارک رمضان

2

زمان برای مطالعه کتاب اول  و آمادگی برای شرکت در آزمون

از 4/4/ 95الی 20/4/95

3

فعال کردن بخش آزمون آنلاین با قرار دادن 20 سئوال تستی چهار گزینه ای از کتاب اول و برگزاری آزمون

  از 95/5/1 لغایت 95/5/5

4

درج اسامی شرکت کنندگان در مسابقه به ترتیب بالاترین امتیاز در آزمون آنلاین  که حد نصاب لازم را کسب کرده اند

 از 95/5/7 لغایت 95/5/10

5

قرار دادن  کتاب دوم  در سامانه مدرسه مجازی  قرآن

 از 95/5/10 لغایت 95/5/20

6

فعال کردن بخش آزمون آنلاین  سامانه با قرار دادن20 سئوال تستی چهار گزینه ای از کتاب دوم و برگزاری آزمون

 از 95/6/1 لغایت 95/6/6

7

درج اسامی شرکت کنندگان در مسابقه  کتاب دوم  به ترتیب بالاترین امتیاز در آزمون آنلاین  که حد نصاب لازم را کسب کرده اند

   از95/6/8 لغایت 95/6/10

8

درج نفرات برگزیده  در مسابقه  کتاب اول و دوم به ترتیب بالاترین امتیاز

 از 22/6/95 الی 30/6/95 از عید   سعید قربان تا عید سعید غدیر

9

اهدای جوایز به نفرات برتر

 هفته دوم  مهرماه  همزمان با همایش افتتاحیه  بیست و پنجمین دوره مسابقه درسهایی از قرآن

 

مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی

چگونه می توانیم محصولات صوتی و تصویری را خریداری نماییم

به بخش محصولات فروشگاه مراجعه فرمایید

چگونه در آزمون : کتاب سیره پیامبر اکرم (ص) شرکت کنم

مراحل شرکت آزمون:

1-  ابتدا  روی آیکون  حساب کاربری کلیک کرده  و با انتخاب  کلمه عضویت  فرم ثبت  نام را بطور کامل تکمیل نمایید.

2-  در فرم ثبت نام  کد ملی خود و عدد 5 رقمی که به عنوان کلمه عبور تعیین می کنید به خاطر بسپارید  .

3- مجددا  آیکن  حساب کاربری  یا آیکن ثبت نام در آزمون را در قسمت راست سایت کلیک کنید . بعد از 5 ثانیه می توانید با وارد کردن کد ملی و کلمه عبور خود وارد سامانه(پنل آزمون) شوید. 

4-شما می توانید در پنجره ای که به نام حساب کاربری باز شده  با کلیک روی آیکون  آموزش های رسانه ای  ، «کتاب  سیره پیامبر»  را دانلود و مطالعه نمایید. و در همان روز یا روزهای دیگر با توجه به تاریخ تعیین شده  در آزمون شرکت نمایید

5-  برای شرکت در آزمون در بخش حساب کاربری آیکون ثبت نام در آزمون را کلیک کنید . مشخصات آزمون مورد نظر مشخص خواهد شد .سپس  نوار آبی رنگ ذیل آن را( ثبت نام در آزمون ) را کلیک کنید. ( یاد آوری می شود این آزمون به صورت رایگان برگزار می شود).

6-   با استفاده از عبارت داده شده روی کلمه اینجا را کلیک کنید تا به سئوالات مسابقه دسترسی پیدا کنید.

7-  برای پاسخگویی به 30 سئوال آزمون 20 دقیقه  مهلت دارید .با انتخاب شروع آزمون این زمان محاسبه می شود .

8-  پس از پاسخگویی به سئوالات با انتخاب آیکون پایان مسابقه  امیتاز یا نمره شما اعلام می شود(سیستم به طور خودکار در همان لحظه نتیجه آزمون شما را اعلام می کند).

10- چنانچه حداقل امتیاز لازم (25 نمره ) را کسب نکرده باشید می توانید روز بعد مجددا  با همان کلمه عبور خود  وارد پنل آزمون شده و شرکت نمایید.( اگر در مرحله اول  نمره قبولی را کسب نکنید فقط می توانید یک بار دیگر در روز بعد شرکت کنید).

عوامل سقوط يك جامعه كدام است؟

قرآن در آيه 61 سوره بقره درباره‏ى بنى‏اسرائيل عوامل ذلت و سقوط آنان را بيان فرموده است كه با نگاهى به آن، مى‏توان عوامل ذلّت و درماندگى هر جامعه‏اى را دريافت و آن عبارتست از:
1. شكم پرستى، عامل هبوط و سقوط انسان است. «لن نَصبر على طعامٍ واحد... اِهبطوا»
2. رفاه‏طلبى، زمينه ذلّت و خوارى است. «لن نَصبر... ضُرِبَت عليهم الذّلّة»
3. كفر به آيات الهى و كشتن به ناحق انبيا و گناهان پى در پى و روحيه‏ى تجاوزگرى نيز از عوامل بدبختى است. «ضُرِبَت عليهم الذّلّة... ذلك بانّهم كانوا يكفرون بآيات اللّه و يقتلون النبيّين بغير الحقّ ذلك بما عصوا و كانوا يعتدون»(بقره، 61.)
و همچنين در آيات 155 تا 161 سوره نساء مى‏فرمايد: بعضى از عذاب و قهرهاى الهى و سختى‏ها و محاصره‏هاى اقتصادى به خاطر ظلم خود مردم بوده است، «فبظلم من الّذين هادوا حَرّمنا عليهم طيّبات»( نساء، 160.) و نمونه‏هاى ديگرى را پى‏درپى مى‏خوانيم كه عوامل قهر الهى به دست خود مردم است. عواملى از قبيل: پيمان‏شكنى، «فبما نقضهم ميثاقهم» بى ايمانى و كفر، «و كفرهم بآيات اللّه» پيامبركشى، «و قتلهم الانبياء» تهمت به پاكدامنانى همچون حضرت مريم، «و قولهم على مريم بهتانا عظيماً» رباخوارى، «و أخذهم الرّبا» و حرام خوارى. «و أكلهم أموال النّاس بالباطل»

بزرگ‏ترين نعمت كدام است؟

گرچه از نگاه و ديدگاه بعضى، بزرگ‏ترين نعمت، زندگى همراه با رفاه و امكانات و مقام و ثروت و قدرت و محبوبيّت است؛ امّا حقيقت اين است كه بزرگ‏ترين نعمت آن است كه انسان را به هدف واقعى برساند.
كسى كه انواع نعمت‏ها را داشته باشد؛ ولى به هدف نرسد، مثل كسى مى‏ماند كه انواع ماشين‏ها را دارد، ولى خود در خيابان‏ها سرگردان است.
بنابراين، بزرگ‏ترين نعمت، هدايت الهى و معرفت و اطاعت كامل و داشتن هاديان معصوم و نجات از هوسهاى درونى و طاغوت‏هاى بيرونى است.
قرآن مى‏فرمايد: «اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا»(مائده، 3.) يعنى با آمدن قرآن و پيامبر اسلام و تعيين رهبرى معصوم براى بعد از پيامبر نعمت بر مردم تمام و دين كامل و خدا راضى شد و در ذيل آيه «ثمّ لتسئلنّ يومئذ عن النّعيم»( تكاثر، 8)
همچنين امام رضاعليه السلام فرمود: مراد از نعمت، ولايت ما اهل بيت است، خواه در رفاه و زندگى باشد يا در تلخى و شهادت.
با اين نگاه است كه فرزند 13 ساله‏ى امام حسن مجتبى‏عليه السلام (حضرت قاسم) در كربلا در پاسخ به عموى خود مى‏گويد: مرگ براى من از عسل شيرين‏تر است؛ زيرا حق را فهميدم و رهبرم امام معصوم است و هدفم مبارزه با ظلم و جانم را با خدا معامله مى‏كنم.

رستگاران چه كسانى هستند؟

  
با يك نگاه اجمالى به اوصاف رستگاران در قرآن مى‏فهميم كه آنان اهل عبادت و كار خيرند. «و اعبدوا ربّكم وافعلوا الخير لعلّكم تفلحون»(حج، 77)
از بخل دورى مى‏كنند. «و من يوق شُحّ نفسه فاولئك هم المفلحون»(حشر، 8)
غافل نيستند و خدا را زياد ياد مى‏كنند. «و اذكروا اللّه كثيراً لعلّكم تفلحون»(انفال، 45)
در راه او جهادگرند. «جاهدوا فى سبيله لعلّكم تفلحون»(مائده، 35)
اهل توبه و استغفارند. «توبوا الى اللّه... لعلّكم تفلحون»(نور، 31)
و در جامعه، اصلاحگر و آمر به معروف و ناهى از منكرند.(ل عمران، 104)
و به پيامبران خدا ايمان دارند و آنان را احترام و يارى مى‏كنند.(اعراف، 157)
كوتاه سخن آنكه اگر مى‏بينيم هميشه در طول تاريخ گروهى به دنبال مكتب‏هاى مختلف و دانشمندان و عُرفا و مصلحان و فيلسوفان و حاكمان و شاعران مى‏روند، آرزوى همه آنها رسيدن به رستگارى است كه هركسى آن را در چيزى و كسى مى‏جويد؛
يكى رستگارى را (همچون فرعون) در زور و قدرت مى‏پندارد و مى‏گويد: «قد أفلح اليوم من استعلى» آن‏كس كه پيروز است، رستگار است كه اين تفكّر هنوز در ابرقدرت‏ها وجود دارد.
يكى رستگارى را در هنر و صنعت و جمعيت و داشتن منابع طبيعى و پيشرفت تكنولوژى، توسعه سياسى، اقتصادى، نظامى، علمى و... مى‏داند.
امّا اسلام رستگارى را در جوهر خود انسان جستجو مى‏كند و مى‏فرمايد: اگر اين انسان روابط خود را با خدا از طريق نماز عاشقانه و با مردم نيازمند از طريق پرداخت زكات و با جامعه از طريق وفاى به عهد و امانتدارى و با خود از طريق كنترل غرايز و هوسرانى‏ها حفظ كند، به رستگارى رسيده است.
با نگاهى گذرا به جوامع بشرى به خوبى مى‏توان دريافت كه پيشرفت‏ها و توسعه‏هاى گوناگون، ابزار رفاه و آسايش را فراهم كرده؛ ولى از آمار خيانت‏ها و جنايت‏ها و تجاوزها، هوس‏بازى‏ها و حق‏كشى‏ها چيزى نكاسته و سردمداران حركت غيرالهى تمام فكر و قدرت پيروان خود را در راه رسيدن به هوسهاى پوچ و بيهوده صرف كرده‏اند.

آيا گفتن «بسم اللّه» و شروع كار با نام خدا، قبل از اسلام هم سابقه داشته است؟


بله؛ حضرت نوح هنگام سوار شدن به كشتى نجات، به ياران خود فرمود: حركت و توقّف كشتى ما با نام خداست. «بسم اللّه مجراها و مرساها»(هود، 41.)
حضرت سليمان نيز دعوتنامه‏ى خود را با «بسم اللّه» شروع كرد. «و انّه من سليمان و انّه بسم اللّه الرّحمن الرحيم»(نمل، 30.)

چرا خداوند دست به آفرينش زده و اين همه موجود و از جمله انسان را آفريده است؟

اگر دانشمند خوش بيانى سخن گفت، نبايد پرسيد چرا سخن گفتى؟! زيرا علم و بيان او اقتضا مى‏كند كه يافته‏هاى علمى خود را ارائه دهد. امّا اگر اين دانشمند با آن همه كمالات ساكت شد و يافته‏هاى خود را كتمان كرد، زير سؤال مى‏رود كه چرا نگفتى؟
خداوندِ قادر حكيم مهربان كه مى‏تواند از خاك، گندم و از گندم، نطفه و از نطفه انسانِ كاملى را بيافريند، اگر نمى‏آفريد جاى سؤال بود كه چرا قدرت خود را به كار نگرفتى و چيزى نيافريدى؟