اللّهُمَ صَلّ عَلی فاطِمَه و اَبیها و بَعلها وَ بنیها وَ السّر المُستوَدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاط به عِلمُکَ

اخبار

  • ۲۸ اسفند، ۱۳۹۷
  • 3068
  • 0
    0

موسسه ترویج فرهنگ قرآنی برگزار کرد

همایش مشترک  روسای ادارات وکارشناسان قرآن  اداره کل آموزش و پرورش  شهر تهران

به گزارش روابط عمومی موسسه ترویج فرهنگ قرآنی همایش مشترک وکارشناسان قرآن  اداره کل آموزش و پرورش  شهر تهران در موسسه ترویج فرهنگ قرآنی  با حضور مدیر عامل موسسه ترویج  و رئیس اداره قرآن ،عترت و نماز اداره کل شهر تهران ، رؤسا و کارشناسان قرآن مناطق 19 گانه شهر تهران  در روز یکشنبه 26 اسفند ماه برگزار شد .

  حجت الاسلام و المسلمین موحدی نژاد در این جلسه اعیاد میلاد حضرت امیر المؤمنین علی علیه سلام و امام جواد علیه سلام  و فرا رسیدن سال جدید  را تبریک گفتند .

طبق سنت همیشگی جلسه را با قرائت و تفسیر آیه ای از قرآن شروع کردند . وی با اشاره  به آیات  8و7 سوره کهف« إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»:  البتّه ما آنچه را روى زمين است، زينت براى آن قرار داديم تا آنان را بيازماييم كه كدامشان بهتر و نيكوتر عمل مى‌كنند. و انا الجاعلون ما علیها صعیدأ جرزأ » و ما (سرانجام) آنچه را روى آن است، به صورت خاك و زمينى بى‌گياه قرار مى‌دهيم. ایشان  به چند نکته از این آیه  اشاره کردند :  1- لنبلوهم میان  دو جعلنا قرار گرفته است  یکی سبزی و شادابی و یکی هم خشکی و غم ها  و آزمایش  و امتحان  ما در لابلای این  دو هستیم  ولی آنچه مهم است  عملکرد و پیروزی است ( احسن عملأ)

2- برای زمین گل و گیاه و میوه زینت  است و برای انسان  رشد و ایمان

3-زینت ها وسیله آزمایش هستند تا چه کسی  فریفته و خدا را فراموش  می کند

4- زیبایی ها طبیعت فانی و کار نیک  ماندگار است  .( احسن صیعدا جرزا )                                                         

5- به ظاهر و زیبایی ها مغرور نشویم که همه با خاک یکسان می شود (صیعدا جرزا)

 پس باید از طبیعت مرده و زنده درس گرفت .

 سپس  حجت الاسلام و المسلمین موحدی نژاد  در ادامه با قرائت آیه 9 سوره فاطر :( وَاللَّهُ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَىٰ بَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ كَذَٰلِكَ النُّشُورُ)     از این آیه  چند درس به ما می دهد :  درس معاد . درس شادابی و نشاط و درس تلاش برای ثمر دادن و درس رسیدن به زندگی .

لذا اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) فلسفه  وجدیشان این است که این امور را در جامعه  زنده کنند  و به ما درس بدهند.

 سپس ایشان با فرا رسیدن عید نوروز  و جایگاه آن در اسلام گفتند .  این عید قبل از اسلام بوده ولی اسلام به رنگ الهی داده  ،  ذکر و عبادتی که آمده  مثل  یا مقلب و القلوب. صله رحم و رفع کدورت ها  . نظافت  و نهی از کارهای غیر عقلانی و گناه آلود .    

آقای موحدی نژاد در ادامه سخنان خود  با تاکید بر برنامه ریزی صحیح بر اساس توکل بر خدا  و توسل  موجب سلامتی در کار و نشاط و شادابی بیشتر می شود و خستگی ندارد  گفت در اسلام باز نشستگی نداریم  فقط از کار افتادگی داریم .  ما باید فراموش نکنیم  که خداوند مهمترین و با ارزش ترین  کار  که تربیت  نسل جوان است  به ما سپرده است و تربیت اسلامی  دو بال دارد . 1- خُذِ الْكِتابَ بِقُوَّةٍ  و 2 اهل بیت  (ع) ما ان تمسکم بهما لن تضلّوا ابدا 

بزرگترین خطی که ما احساس می کنیم منفعل شدن در مقابل  تهاجم فرهنگی دشمن و خسته شدن از کمبود بودجه و امکانات است  . ما در استان ها و شهرستانها  دیداری های که با مسئولین محترم آموزش و پرورش و اولیای مدرسه و دانش آموزان داریم   در برخی مناطق محرومیّت های زیاد   وجود  دارد  ولی از برنامه ها و فعالیتهای قرآنی استقبال می کردند . و نکته جالب اینکه در مدارس  ابتکارات    خلاقیتهای  برای جذب بیشتر دانش آموزان و انتقال مفاهیم  درسهایی از قرآن به دانش آموزان  مشاهده شد . که محوریت آنها  سپردن از صفر تا صد کار  به دانش آموزان و اختصاص ساعتی از زنگ  تعلیمات دینی و قرآن به درسهایی از قرآن از طریق پخش  نوار ویدئویی آن در کلاس درس بود .

 در آغاز این جلسه آقای حسینی فر رئیس اداره قرآن ،عترت و نماز اداره کل شهر تهران با تبریک اعیاد رجبییه و فرا رسیدن سال نو  با بیان اینکه برنامه درسهایی از قرآن در آموزش و پرورش و دانش آموزان جایگاه خودش را پیدا کرده است  اظهار داشت ، این برنامه در جهت رشد و شکوفایی تربیتی و اخلاقی دانش آموزان و همچنین  اُنس و الفت آنان با قرآن و مفاهیم  قرآنی نقش مهمی دارد . 

 رئیس اداره قرآن ،عترت و نماز اداره کل شهر تهران  با اظهار این مهم که در فعالیتهای قرآنی و دینی کمیت و آمار مطرح نیست بلکه کیفیت و اثر بخشی آن مهم است  بر جذب حداکثری دانش آموزان  و ارایه آمار دقیق در مناطق و مدارس تحت پوشش  برنامه درسهایی از قرآن تاکید کرد.

 آقای حسینی فر  بر زمان برگزاری آزمون نهایی در ماه اول سال آینده و تقارن آن با  برنامه  ها و مسابقات قرآنی  استانی و بین المللی خواستار دقت بیشتر شدند  که همکاران و کارشناسان قرآنی  اهتمام بیشتری بر اجرای  آزمون نهایی درسهایی از قرآن داشته باشند .

در ادامه هریک از کارشناسان قرآن یا مروجان درسهایی از مناطق ضمن بیان دیدگاههای خود در باره برنامه درسهایی از قرآن  ارایه دادند  :

از اختصاص کتاب آزمون نهایی ویژه  دوره ابتدایی استقبال کردند  و آن را یک اقدام شایسته و بجا از طرف موسسه دانستند  ولی سهمیه اختصاصی به مناطق را بسیار کم قلمداد کردند . همچنین   همزمانی آزمون نهایی با مسابقات بین المللی و استانی قرآن . پی گیری های مستمر موسسه برای رفع مشکلات اجرایی وتنوع در نوع برگزاری مسابقه  مثل   تهیه  و تولید محتوا  . مقاله نویسی . اینو گراف  . پوستر و پاورپونت  را از روشهایی اجرایی مسابقه  پیشنهاد دادند .

 

 در خاتمه این جلسه آقای صفایی مسئوال مسابقات موسسه  تذکراتی بویژه در صحت آمار تحت پوشش و شرکت در آزمون ، آزمایشی بودن طرح ابتدایی تنها در دو منطقه از تهران و... ارایه داداند.

 همچنین آقای ملایری مدیر روابط عمومی موسسه . مواردی از قبیل  معرفی و استفاده از وب سایت  موسسه و کانال های  ویژه دانش آموزی  و گروه مروجان در شبکه های اجتماعی داخلی و تشویق دانش آموزان به مراجعه به این  شبکه ها و انتقال تجارب مفید  مناطق در سایت موسسه و..را بیان داشتند.

برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید حساب کاربری